Ekologické zemědělství získává výrazný ekonomický impuls – výrobci mléka více než ztrojnásobují svůj výsledek
Økologisk NuV roce 2025 došlo k výraznému zlepšení ekonomiky ekologických zemědělských podniků. Po roce s mnohem lepšími výsledky měli ekologičtí plnohodnotní farmáři v průměru zpět 2,7 milionu Kč, když byly příjmy z zemědělství odečteny od provozních nákladů. To bylo o 1,9 milionu Kč více než v roce 2024 a největší pokrok mezi třemi skupinami, které statistický úřad Dánska srovnává: ekologické farmy, konvenční farmy a skleníky. Konvenční farmy také skončily s průměrným výsledkem 2,7 milionu Kč, zatímco skleníky měly zpět téměř 1 milion Kč. Současně se zvýšila výnosová míra ekologických zemědělských podniků na 6,4 %. Jedná se o nejvyšší úroveň v evidenci statistického úřadu Dánska, která sahá až do roku 2008. Vyplývá to z nových účetních údajů od statistického úřadu Dánska. Ekologičtí producenti mléka zaznamenali výrazný pokrok Zejména ekologičtí producenti mléka táhli průměr nahoru. V roce 2024 měli průměrný provozní výsledek 1,3 milionu Kč. O rok později se to zvýšilo na 4,4 milionu Kč – což je nárůst o více než 3 miliony Kč na podnik. Také ekologičtí producenti drůbeže a vepřů získali více peněz zpět, když byly příjmy a provozní náklady za rok vypočteny. Podniky s drůbeží vzrostly z téměř dvou milionů Kč v roce 2024 na 2,6 milionu Kč v roce 2025, zatímco vepřoví producenti zlepšili výsledek z 1,3 milionu Kč na téměř dva miliony Kč. Podle statistického úřadu Dánska je důvodem tohoto zlepšení mimo jiné růst cen ekologických produktů v roce 2025. Zemědělci z obilovin přešli od ztrát k zisku Také ekologičtí zemědělci v rostoucím trendu změnili ekonomickou situaci během roku. V roce 2024 měli v průměru deficit 800 000 Kč. V roce 2025 byl obrázek jiný a zaznamenali zisk 865 000 Kč. Podle statistického úřadu Dánska je vysvětlením jak vyšší příjmy z produkce, tak nižší náklady na provoz. Příjmy z produkce zemědělských podniků – hrubý výnos – vzrostly z 4,9 milionu Kč na téměř 5,9 milionu Kč. Největším zdrojem příjmů bylo obilí. S částkou 2,4 milionu Kč tvořilo obilí 40 % celkových příjmů zemědělců z produkce v roce 2025. Tento pokrok také znamenal, že všechny čtyři typy ekologických plnohodnotných podniků – producenti mléka, vepřů, drůbeže a zemědělci – měly v roce 2025 kladný průměrný provozní výsledek. Méně ekologických farem i přes lepší ekonomiku Ačkoliv účetnictví vypadají lépe, ekologických plnohodnotných podniků je méně. V roce 2025 bylo v Dánsku 550 ekologických plnohodnotných podniků. To je o 22 méně než před rokem a čtvrtý rok po sobě s poklesem. Vývoj je různý napříč jednotlivými odvětvími. Počet ekologických mléčných farem klesl z 292 v roce 2024 na 247 v roce 2025. Naopak počet ekologických zemědělských podniků vzrostl z 130 na 144, zatímco počet ekologických farem s drůbeží vzrostl z 40 na 50. Počet ekologických vepřových farem klesl z 41 na 40. Nová data tak ukazují, že ekonomický pokrok nestačil na to, aby změnil celkový počet ekologických plnohodnotných podniků. Konvenční producenti mléka mají nejvyšší zisky Mezi konvenčními farmami byli také producenti mléka ti, kteří měli v roce 2025 nejlepší výsledek. Měli v průměru zpět 5,2 milionu Kč z provozního výsledku. U producentů drůbeže to bylo 3,6 milionu Kč, zatímco vepřoví producenti dosáhli 2,2 milionu Kč. Konvenční zemědělci s obilovinami měli nejnižší výsledek mezi sledovanými odvětvími s 1,1 milionu Kč. To však bylo zlepšení oproti 747 000 Kč v roce 2024. Pokud se podíváme na to, jaký výnos podniky vytvářejí vzhledem k kapitálu, který mají vázaný v podniku, nejvyšší byl u konvenčních producentů mléka s 10,7 %. Ekologičtí producenti drůbeže následovali s 8,5 %, těsně za konvenčními producenty s 8,4 %. Ekologičtí producenti mléka měli výnosovou míru 8,2 %. Celkově měly ekologické plnohodnotné farmy vyšší výnosovou míru než konvenční farmy. Ovšem čísla ukazují na velké rozdíly mezi jednotlivými odvětvími.
Došlo k výraznému zlepšení v ekonomice ekologických zemědělských podniků v roce 2025.
Po roce s mnohem lepšími výsledky měly ekologické plně hospodařící podniky v průměru 2,7 milionu Kč zůstatku, když byly příjmy z zemědělství odečteny od provozních nákladů.
To bylo o 1,9 milionu Kč více než v roce 2024 a největší pokrok mezi třemi skupinami, které statistický úřad Dánska srovnává: ekologické zemědělství, konvenční zemědělství a skleníky.
Konvenční zemědělství skončilo také s průměrným výsledkem 2,7 milionu Kč, zatímco skleníky měly těsně pod 1 milionem Kč zůstatku.
Zároveň se zvýšila výnosová míra ekologického zemědělství na 6,4 %. Jedná se o nejvyšší úroveň v evidenci statistického úřadu Dánska, která sahá zpět do roku 2008.
Vyplývá to z nových účetních údajů od statistického úřadu Dánska.
Ekologičtí mléční výrobci v výrazném růstu
Zejména ekologičtí mléční výrobci táhli průměr nahoru.
V roce 2024 měli v průměru provozní výsledek 1,3 milionu Kč. O rok později to vzrostlo na 4,4 milionu Kč – což je pokrok o více než 3 miliony Kč na podnik.
Také ekologičtí chovatelé drůbeže a prasat získali více peněz zpět, když byly příjmy a provozní náklady za rok spočítány.
Chovatelé drůbeže vzrostli z téměř dvou milionů Kč v roce 2024 na 2,6 milionu Kč v roce 2025, zatímco chovatelé prasat zlepšili výsledek z 1,3 milionu Kč na téměř dva miliony Kč.
Podle statistického úřadu Dánska je tento pokrok částečně způsoben tím, že ceny ekologických produktů v roce 2025 vzrostly.
Pěstitelé rostlin přešli od červených k černým číslům
Také ekologičtí pěstitelé rostlin dokázali během roku změnit ekonomickou situaci.
V roce 2024 měli v průměru deficit 800 000 Kč. V roce 2025 byl obrázek opačný a zaznamenali přebytek 865 000 Kč.
Podle statistického úřadu Dánska je to způsobeno jak vyššími příjmy z produkce, tak nižšími náklady na provoz.
Příjmy z produkce pěstitelů – hrubý výnos – vzrostly z 4,9 milionu Kč na téměř 5,9 milionu Kč.
Největším zdrojem příjmů bylo obilí. S částkou 2,4 milionu Kč tvořilo obilí 40 % celkových příjmů pěstitelů z produkce v roce 2025.
Tento pokrok také znamenal, že všechny čtyři typy ekologických plně hospodařících podniků – mléční výrobci, chovatelé prasat, chovatelé drůbeže a pěstitelé rostlin – měly v roce 2025 kladný průměrný provozní výsledek.
Méně ekologických zemědělských podniků navzdory lepší ekonomice
Ačkoliv účetní závěrky vypadají lépe, ekologických plně hospodařících podniků je méně.
V roce 2025 bylo v Dánsku 550 ekologických plně hospodařících podniků. To je o 22 méně než před rokem a čtvrtý rok po sobě s poklesem.
Vývoj je různý napříč výrobními odvětvími.
Počet ekologických mléčných stájí klesl z 292 v roce 2024 na 247 v roce 2025. Naopak počet ekologických pěstitelských podniků vzrostl z 130 na 144, zatímco počet ekologických chovů drůbeže vzrostl z 40 na 50.
Počet ekologických chovů prasat klesl z 41 na 40.
Nová čísla tak ukazují, že ekonomický pokrok nestačil k obrácení trendu celkového počtu ekologických plně hospodařících podniků.
Konvenční mléční výrobci vydělávají nejvíce
Mezi konvenčním zemědělstvím byli také mléční výrobci ti, kteří měli v roce 2025 nejlepší výsledek.
Měli v průměru 5,2 milionu Kč zůstatku v provozním výsledku. U chovatelů drůbeže to bylo 3,6 milionu Kč, zatímco chovatelé prasat dosáhli 2,2 milionu Kč.
Konvenční pěstitelé rostlin měli nejnižší výsledek mezi sledovanými formami hospodaření s 1,1 milionu Kč. To bylo však zlepšení oproti 747 000 Kč v roce 2024.
Pokud se podíváme na to, jaký výnos podniky vytvářejí vzhledem ke kapitálu, který mají vázaný v podniku, nejvyšší byl u konvenčních mléčných výrobců s 10,7 %.
Ekologičtí chovatelé drůbeže následovali s 8,5 %, těsně za konvenčními chovateli s 8,4 %. Ekologičtí mléční výrobci měli výnosovou míru 8,2 %.
Celkově měly ekologické plně hospodařící podniky vyšší výnosovou míru než konvenční zemědělství. Ovšem čísla ukazují na velké rozdíly mezi jednotlivými výrobními odvětvími.